VipHouse
VipHouse

Grafičke kartice - online prodaja, najbolje cene

Potrebna vam je kvalitetna grafička kartica po najboljoj ceni? U VipHouse maloprodajnim objektima i online prodavnici dostupan je širok asortiman grafičkih karti vodećih svetskih proizvođača. U ponudi imamo AMD Radeon RX, Nvidia GeForce, Intel ARC, PCI Express, Asus, Gigabyte, MSI i druge grafičke kartice poznatih brendova. Pogledajte našu online ponudu, iskoristite filtriranu pretragu i pronađite najbolje rešenje za vaše potrebe!
8
ukupno 171 proizvoda
Resetuj sve filtere
1 2 3 4 5 6 7 8

Najčešća pitanja kupaca vezanih za izbor i kupovinu grafičkih kartica: 

Ukoliko niste previše upućeni u tematiku vezanu za optimalnu grafiku, biće vam teško da napravite najbolji izbor grafičke kartice za vaš desktop ili laptop računar. Pitanja o performansama, kompatibilnosti, rasponu cena, održavanju, kao i o primeni grafičkih kartica u različitim oblastima možete postavili našim stručnjacima prilikom posete prodavnica, na telefon 011-33-49-415 ili na mejl prodaja@viphouse.rs. Pored toga, u donjem tekstu, odgovorili smo na najbitnija i najčešća pitanja koja dobijamo od naših kupaca.

Koje brendove zastupamo?

U našim maloprodajnim objektima i putem VipHouse internet prodavnice možete kupiti grafičke karte kompanija kao što su Asus, Gigabyte, MSI, Gainward, Palit, HP, AsRock, Sapphire i Intel. Ovde je važno napomenuti da ove kompanije ne proizvode potpuno svoje grafičke kartice, već njihovi glavni delovi, grafički procesori i druge komponente dolaze od brendova Nvidia ili AMD. 

Koji su osnovni tipovi grafičkih kartica?

Osnovna podela je na integrisane i neintegrisane. Prva grupa, integrisane grafičke kartice su dosta jeftinije, ne mogu se zameniti i deo su celine na matičnoj ploči desktop računara ili češće laptopa. Imaju slabije karakteristike, a cena je pristupačnija od neintegrisanih modela.

Sa druge strane, neintegrisane grafičke kartice su skuplje, ali imaju i značajno bolje performanse. Najbolji primer je gaming industrija gde stare integrisane kartice praktično ne mogu ni da pokrenu grafiku na novijim igricama. Ponosni smo na činjenicu da pratimo trendove, te u našem prodajnom asortimanu možete pronaći ogroman izbor gejming grafičkih kartica koje će omogućiti igranje i najzahtevnijih novih igrica. 

Kako mogu da odaberem pravu grafičku karticu za moje potrebe?

Da biste doneli odluku koja je najbolja grafička kartica za vas, važno je razmotriti vrstu aktivnosti koju planirate da obavljate (npr. igranje igara, video montaža, 3D modeliranje), zatim rezoluciju i detalje koje želite postići, i naravno, da unapred odredite koja je to maksimalna cena koji imate na raspolaganju. Nakon što postavite sve ove prioritete, pogledajte specifikaciju grafičke karte. 

Postoji više faktora na koje biste trebali da obratite pažnju. To su pre svega GPU (Graphics Processing Unit ), takt procesora, tip, veličina i brzina memorije, kao i memorijska magistrala i rezolucija. Važni su i izlazi iz kartice, kao i hlađenje koje poseduje.

Koji GPU model odabrati?

Kada su u pitanju neintegrisane grafičke kartice, postoje dva glavna proizvođača video procesora. Prvi je kompanija Nvidia sa modelima kao što su GeForce RTX, GeForce GTX, Nvidia T, a drugi je AMD sa Radeon serijama. Odluka koji model GPU-a izabrati nije laka. Oba grafička procesora su jako kvalitetna i izdržljiva. Kad je u pitanju cena, Radeon varijante su povoljnije, ali i za nijansu slabije.

Šta je VRAM i kako utiče na performanse?

VRAM (Video Random Access Memory) je memorija koju grafička kartica koristi za skladištenje podataka u okviru slike. Više VRAM-a omogućava korišćenje veće rezolucije i bolje performanse pri višim rezolucijama. Moderni grafički zahtevi obično traže najmanje 4GB VRAM-a za 1080p gaming, dok za 1440p ili 4K može biti potrebno 12GB, 16GB, pa i 24GB za vrhunsko uživanje u igri. Pored VRAM-a, važno je da sistem ima dovoljno RAM-a (obično DDR4 u savremenim računarima) za podršku grafičkim zadacima i opštem radu sistema. Preporučuje se najmanje 8GB RAM-a za većinu igara i standardnih aplikacija.

Koji su standardi magistrala grafičke karte?

Najčešći standard magistrale danas je PCI Express 4.0, ali ima i 3.0 pa i 2.0 modela koji nude različite propusne moći za prenos podataka između grafičke kartice i matične ploče. Na primer, grafička kartica može imati memorijsku magistralu širine 128bit, 160bit, 192bit, 256bit, 320bit, 384bit, ili čak 512bit u zavisnosti od modela i namene. 

Kako da ažuriram drajvere za grafičku karticu?

Drajvere obično možete ažurirati putem web stranice proizvođača ili kroz softver koji pruža proizvođač. Važno je držati drajvere ažuriranim kako biste osigurali kompatibilnost sa najnovijim igrama i aplikacijama i rešili eventualne probleme sa performansama ili stabilnošću.

Šta je Ray Tracing i da li mi je potrebna određena grafička kartica za to?

Ray Tracing je tehnika renderovanja koja simulira način na koji svetlost deluje u stvarnom svetu, rezultirajući realističnim osvetljenjem, senkama i refleksijama u virtuelnim okruženjima. Iako je Ray Tracing prvobitno bio dostupan samo na high-end grafičkim karticama, mnogi srednji i čak jeftiniji modeli sada podržavaju tu tehnologiju u različitim stepenima.

Kako da znam da li mi grafička kartica otkazuje?

Znakovi otkazivanja uključuju artefakte (vizuelne anomalije), treperenje ili zamrzavanje ekrana, padove drajvera, pregrevanje i nagli pad performansi. Ako uočite bilo koji od ovih problema, preporučuje se da kontaktirate servis.

Da li je važno imati kompatibilno napajanje za grafičku karticu?

Da, važno je imati kompatibilno napajanje koje može obezbediti dovoljno snage za rad na najzahtevnijim performansama. Treba obratiti pažnju na maksimalnu potrošnju energije kartice i proveriti da li je napajanje sposobno da je podrži. Proverite kolika je ukupna snaga vašeg napajanja. Generalno, modernim grafičkim karticama su potrebne znatne količine energije. Na primer, neke srednje klase grafičke kartice mogu zahtevati oko 200-300W, dok visokoperformantne kartice mogu zahtevati i do 850W ili više. Ukoliko niste sigurni, zaposleni iz naše kompanije vam mogu pomoći da odredite vrstu napajanja koja vam je potrebna. 

Kako mogu da rešim probleme sa pregrevanjem grafičke kartice?

Problemi sa pregrevanjem grafičke karte mogu se rešiti poboljšanjem sistem hlađenja (npr. dodavanjem dodatnih ventilatora ili promenom termalne paste), poboljšanjem protoka vazduha u kućištu računara ili smanjenjem radnog takta kartice.

Da li je bolje kupiti novu grafičku karticu ili nadograditi postojeću?

Odluka da li kupiti novu grafičku karticu ili nadograditi postojeću zavisi od vaših potreba, budžeta i performansi koje želite postići. Ako vaša trenutna kartica ne može zadovoljiti vaše zahteve, bolje je investirati u novu karticu. Grafičku karticu GPU možete i overklokovati kako biste dobili bolje rezultate, ali pre nego što to učinite dobro razmislite! 

Šta je Overclocking i da li je siguran?

Overclocking je proces povećanja radnog takta GPU-a iznad fabričkih podešavanja, radi postizanja boljih performansi. Iako može doneti poboljšanje u performansama, u isto vreme Overclocking povećava generisanje toplote i potrošnju energije, potencijalno smanjujući vek trajanja grafičke kartice ako se ne izvodi ispravno.

Kako mogu da proverim da li je moja grafička kartica kompatibilna sa određenom igrom ili softverom?

Možete proveriti minimalne i preporučene sistemske zahteve za igru ili softver na zvaničnom sajtu proizvođača. Isto tako, možete pronaći informacije o kompatibilnosti na forumima i zajednicama igrača, kao i kroz razgovor sa našim zaposlenima.

Kako mogu da testiram performanse grafičke kartice?

Postoje različiti softveri za testiranje performansi grafičke kartice, kao što su FurMark, 3DMark, i Heaven Benchmark. Ovi alati mogu izvesti različite testove kako bi ocenili sposobnosti kartice u različitim situacijama.

Kako mogu da produžim vek trajanja svoje grafičke kartice?

Da biste produžili vek trajanja grafičke kartice, redovno je održavajte, što podrazumeva čišćenje prašine i zamenu termalne paste, izbegavajte prekomerno Overclocking, obezbedite dobru ventilaciju u kućištu računara i izbegavajte ekstremne temperature i preopterećenje.

Kolika je garancija grafičkih kartica u VipHouse?

Minimalna garancija koja je predviđena zakonom na sve tehničke uređaje je najmanje dve godine. Međutim, pojedini brendovi nude i duži garantni rok u zavisnoti od modela. Zato je najbolje da se o garanciji svakog pojedinačnog proizvoda koji želeli da kupite informišete kod naših prodavaca ili na sajtu.

Da li se grafičke kartice u VipHouse mogu platiti odloženo?

Da, u našim maloprodajnim objektima pored gotovinskog i plaćanja platnim karticama banaka, možete kupovati i odloženim plaćanjem čekovima građanja (do 12 rata bez kamate).

Na vrh