Zaštita računara od oscilacije napona i od posledica koje nestanak struje može izazvati na računaru je veoma važna. Odlična opcija za ovu vrstu zaštite su UPS stabilizatori napona. Evo nekoliko najčešćih pitanja i odgovora o UPS uređajima, a ukoliko među njima ne pronađete željenu informaciju, budite slobodni da nas kontaktirate.
Namena UPS-a je zaštita elektronskih uređaja i komponenti od prekida u napajanju ili nestabilnog napona iz električne mreže. Ukoliko ne posedujete UPS koji će štititi vaše računare i mrežnu opremu, rizikujete oštećenje hardvera i eventualni gubitak važnih podataka. Uređaj za neprekidno napajanje (UPS) omogućava nesmetan rad sistema čak i u trenutku nestanka struje.
Osim toga, UPS nudi dovoljno vremena za bezbedno isključivanje računara iz struje, čime se sprečavaju oštećenja. U zavisnosti od modela i broja računara povezanih na UPS, imaćete od nekoliko desetina minuta pa do čak nekoliko sati da ih pravilno isključite.
Važno je napomenuti da moderni UPS-evi dolaze sa dodatnim funkcijama kao što su zaštita od prenapona (visok napon ili udar groma), komunikacioni portovi, zvučno upozorenje ili temperaturna zaštita.
Postoje različite vrste stabilizatora koje možete da pronađete u prodaji. Međutim, tri su osnovna tipa, Standby, Line - interactive ili Online UPS, dok su ostali tipovi kombinacija ova tri.
Standby ili offline UPS je najjednostavnija i najpristupačnija opcija. Dok ima struje u mreži, ona direktno prolazi kroz UPS do računara. Kada struja nestane, UPS se automatski prebacuje na električnu energiju iz baterije koja je u njemu akumulirana i tako “hrani” računar sve dok ga vi ne isključite.
Druga opcija je Online UPS (True UPS ili Double conversion UPS). Sličan je prvom tipu, ali za razlinku on Standby-a, Online UPS napaja računar uvek iz baterije koja se sve vreme puni iz mreže. Dakle, računar ne dobija struju direktno iz elektro mreže. Online UPS se obično proizvodi sa kapacitetom od preko 5.000 VA.
Line - interactive UPS ima potpuno drugačiji model rada od prethodna dva tipa stabilizatora. Kod njega napajanje iz mreže ulazi u inverter/konektor. Struja koja je ušla se zatim deli na naizmeničnu i jednosmernu. Jednosmerna (DC) struja puni bateriju stabilizatora, dok naizmenična (AC) preko UPS-a napaja računar.
Da biste odabrali UPS koji će najviše odgovarati vašim korisničkim potrebama moraćete pre svega da odredite ukupnu snagu koju će stabilizator podržavati, a to znači uzimanje u obzir svih uređaja koje planirate da povežete na njega. Što više uređaja želite da povežete na UPS, to će vam biti potreban jači model.
Drugi važan faktor je trajanje baterije jer ona određuje koliko će dugo nakon nestanka struje UPS još raditi. Jača baterija daće vam više vremena dok ne isključite računare i ostale uređaje koji su povezani na UPS.
Treći faktor koji morate uzeti u obzir je vrsta UPS. Odaberite jedan od prethodno opisanih modela (Standby, Online ili Line - interactive) koji najviše odgovara vašim potrebama.
Broj nezavisnih uređaja koji se mogu povezati na jedan UPS zavisi od njegove ukupne snage i broja utičnica koje ima. Da biste utvrdili koliko uređaja stabilizator napona može da podrži potrebno je da saberete snage svih uređaja koje želite da priključite. Snaga se izražava u vatima (W) ili u volt-amperima (VA). Preporuka je da nikada ne pređete 80% kapaciteta koje ima UPS zbog optimalnih performansi.
UPS može obezbediti autonomiju u radu od nekoliko minuta pa do nekoliko sati, u zavisnosti od kapaciteta baterije i broja uređaja koji su priključeni na stabilizator. Što je veći kapacitet baterije, duže će “hraniti” računar strujom. Sa druge strane, što je veći broj računara i drugih električnih aparata priključenih na UPS, to će i njegova baterija kraće trajati.
Transfer time ili vreme prebacivanja je interval koji je potreban UPS uređaju da pređe sa mrežnog napajanja na baterijsko, u slučajevima kada nestane struja ili padne napon. To vreme se meri u milisekundama (ms) i varira u zavisnosti od modela UPS-a. U našoj ponudi možete pronaći UPS-eve koji imaju vreme prebacivanja od 4ms do 10 ms.
Da, neki od modela imaju i zaštitu od prenapona (prevelikog napona) iz mreže. Njome se štite uređaji koji su povezani na UPS od oštećenja usled naglih skokova napona ili udara groma. Zaštita od prenapona je posebno važna kod osetljivih elektronskih uređaja kao što su računari, serveri ili mrežna oprema.